Cestování s dětmi

travel-children

 

Vzdálenost mezi jednotlivými body na planetě je čím dál tím více zkracována. Přispívá k tomu zejména letecká doprava, kterou lidé upřednostňují při ušetření času, na čím dál kratší trasy. V rámci zobecnění  tohoto druhu dopravy i na našem území je potřeba si vyčlenit úskalí a pravidla, kterými by se měl člověk řídit. Jedním z těchto bodů je určitě cestování s dětmi, které je do jisté míry specifické. Čím více a lépe se člověk připraví, tím komfortněji a s méně komplikacemi pocestuje.

Obecně je potřeba rozdělit cestování s dětmi na dvě kategorie:

  • létaní s dětmi do 2 let (infantem)
  • létání s dětmi nad 2 roky

Létání s dětmi do 2 let

Nejprve si řekněme, jestli je cesta s malým dítětem, respektive s dítětem pod jeden rok nezbytně nutná. Do jisté míry to může být ze strany rodičů i risk a to ne jen v letu samotném, ale i ve změně prostředí, denního režimu, teplot atp. Obecně nejsou doporučené lety delší než 4 hodiny.

Rezervace letenek

Už při rezervaci letenek je potřeba upozornit leteckou společnost, cestovní kancelář atd. o skutečnosti, že poletíte s dítětem. U klasických leteckých společností Vám z pravidla nabídnou místa v první řadě, což obnáší více potřebného prostoru. Nestane-li se tak, je dobré se o této možnosti informovat, popřípadě alespoň zvolit místo u okna. Děti do 2 let cestují zpravidla zdarma, jen výjimečně chtějí některé aerolinie malý poplatek. Na úkor toho nemá dítě nárok na občerstvení (od dopravce), na zavazadla a vlastní sedačku. Od 6. měsíce je možné koupit pro dítě samostatnou letenku, ceny se liší v základním rozmezí 60-100% normální ceny. Automaticky má pak dítě právo na vlastní sedačku a jiné služby.

Odbavení a průběh letu

Kočárek je přepravován zdarma. Je potřeba ho před cestou dobře zabalit a ujistit se, že v něm nemáte zapomenuté cennosti. V případě, že je let plně obsazen a vy nemáte zakoupenou letenku pro dítě, budete ho muset mít celou cestu na klíně. Má-li dítě koupené vlastní sedadlo, nebo volné místo může být po dobu letu v autosedačce. Tato autosedačka by měla být certifikována danou leteckou společností, není-li tak musí být dítě v průběhu startu, přistání a okolností letu, které pás vyžadují na klíně rodiče. Necertifikovaná sedačka by tedy neměla mít větší rozměry než 60x50x30cm, aby mohla být uložena v případě potřeby do úschovných prostor. Stravu pro kojence je možné vzít si sebou na palubu. Personál by Vám měl vyhovět v případě potřeby ohřátí jídla.

Při cestování s dětmi můžete například zvolit hotely s aquaparkem, kdy si užijete dovolenou bez vyrušování vašich ratolestí, které si vyhrají sami. Jako příklad takového ubytování je tento hotel s aquaparkem v Hurghadě.

Děti od 2 let

U dětí od 2 let neplatí tak specifická pravidla jako u kojenců. Rozdíl je hned v ceně letenky, která se liší v závislosti na letecké společnosti. U klasické letecké společnosti jsou to z pravidla 2/3 ceny u nízkonákladových leteckých společností platí děti 100% částky dospělé letenky. Týkají se jich tedy i stejné podmínky na počet zavazadel. Některé letecké společnosti nabízejí dětské občerstvení, které je většinou potřeba objednat hned při koupi letenek.

Děti bez doprovodu

Děti mladší 5 let nesmí cestovat bez doprovodu. Děti v rozmezí od 5 do 12 let by měla doprovázet během letu osoba starší 15 let. Chceme-li vypravit děti v tomto věku samotné, odvedeme je na letiště a předáme je personálu letecké společnosti od kterého dostaneme formulář o převzetí. Pracovník se o děti bude starat celou dobu až do příletu, kde jej na letišti převezme osoba z Vaší strany k tomu určená. Tato služba je vedena u každých aerolinek individuálně a je možné ji zprostředkovat i pro děti ve věku od 12 do 18 let. Je důležité se o podmínkách informovat, většinou bývá zpoplatněna.

  1 Comment

  1. Cestovatel   •  

    Děkuji za informace, už delší dobu hledám info o tom jak cestovat s dětmi ale vše bylo strašně nepřehledné až na váš článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *