Jak ušetřit na letenkách

Airplane Dropping Money Over City

Cena letenek je spoluvytvářena několika faktory. Přiblížíme si jaké zásady je nutné dodržovat, aby jsme za letenku neplatili více než je potřeba.

Nejlevnější termíny

 

Chceme-li dosáhnout nejlepší ceny u letenek je nutné se z pravidla vyvarovat prázdninovým, svátečním a víkendovým termínům. Průměrná cena letenek v těchto termínech může být i víc jak dvojnásobná oproti zbytku roku.

 • Vánoční letenky nejlevněji přibližně – odlet do 18.12., přílet mezi 23.12 – 24.12., nebo 27.12 – 31.1.
 • prázdninové letenky – odlet do 30.6., popřípadě pak od 1. září (podobně i u jiných svátků)
 • víkendové letenky bývají skupovány mezi prvními, proto zůstávají často jen dražší tarify, zejména u nízkonákladových společností

Kdy rezervovat letenku

 

 • Akční nabídky leteckých společností bývají prezentovány v pondělí ráno. Reakce na to bývá snížení cen u konkurence, která se plně projeví nejvíce v úterý dopoledne. To je všeobecně nejvýhodnější čas v týdnu pro rezervaci.
 • Časový předstih pro nákup letenky je velice obtížné paušalizovat. U nízkonákladových leteckých společností a v Evropě obecně je to 1-2 měsíce dopředu (Ryanair, Wizzair). U Easyjetu platí, čím více dopředu, tím levněji. U letenek mimo Evropu je všeobecně nejlepší nákupní období 3-5 měsíců před odletem.
 • Narazíte-li na výhodnou a vyhovující letenku ihnedrezervujte. Nemá smysl s ničím otálet, za hodinu už může být na rezervaci pozdě. Akčních letenek bývá jen omezené množství a je po nich vysoká poptávka.

Přizpůsobte termín a místo odletu

 

 • Zisk nejlepší ceny letenek vyžaduje přizpůsobivost. Čím více dokáže být člověk flexibilní, tím větší rozsah levných nabídek bude moci využít.
 • Je-li to možné, nemějte na cestu pevné datum. Levné termíny jsou převážně jen ve vymezených termínech.
 • Praha nepatří mezi levná letiště, což se často projeví na konečné sumě letenek. Využijte tedy okolní letiště jako například Bratislavu, Katovice, Vratislav, Mnichov, Memmingen, Lipsko a jiné.

Na co si dát při koupi levných letenek pozor

 

 • Vždy zkontrolovat příletové letiště a možnosti transferu. Levná cena u nízkonákladových společností bývá často vykoupena vzdáleností letiště od centra města. Doprava do města pak může stát více než letenka samotná.
 • U letů s přestupem zjistit návaznost spojů a snažit se je kombinovat tak, aby mezi lety nebyly zbytečné prodlevy.
 • Informovat se o počasí v termínu návštěvy dané země. Tajfuny v oblasti západního Pacifiku začátkem podzimu, léto v Dubaji (průměrné denní teploty nad 40°C) a jiné destinace by cestovateli mohly přinést více zklamání a komplikací než tolik kýženého zážitku a poznání.
 • V neposlední řadě je nutné říci, že cenou letenky nekončí cena zájezdu. Je potřeba ověřit ceny ostatních služeb, potravin atd. a udělat přibližnou celkovou kalkulaci.

TIP 1: Některé společnosti registrují zvýšený zájem o danou trasu pomocí vašeho vyhledávače a uměle cenu letenek navyšují, aby vyvolaly zájem o koupi. Sledujte proto letecké servery z více PC, vymažte si cookies, nebo vyhledávání provádějte v anonymním okně (například v prohlížeči Google chrome je to zkratka  CTRL+Shift+N).

TIP 2: Sledujte chytrezajezdy na Facebooku, nebo zažádejte o newsletter a žádná nabídka akčních letenek vám neunikne:)

  1 Comment

 1. Hosting   •  

  Diky za tip! Musim potvrdit, ze to funguje. Dnes usetreno na 4 letenkach 1660 Kc. Za to minutove zdrzeni to stalo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *