Odbavení

základní pojmy:

 • Terminál – budova letiště odkud odlétá/přilétá letadlo
 • Reservation confirmation – potvrzení rezervace
 • Flight ticket – letenka
 • Boarding pass (boarding ticket) – palubní lístek
 • Boading time – čas vstupu do letadla
 • Check-in – odbavení
 • Check-in desk – odbavovací přepážka
 • Checked baggage (luggage) – odbavené zavazadlo
 • Cabin baggage (carry-on baggage) – příruční zavazadlo
 • Security check – bezpečnostní kontrola
 • Gate – odletová brána
 • Seat – sedadlo
 • Departure (time) – odlet (čas odletu)
 • Arrival (time) – přílet (čas příletu)
 • Baggage claim – vyzvednutí zavazadel

 

Včas na letišti

 

Zkontrolujte z jakého letiště odlétáte. Ne zřídka je v každém větším městě více jak dvě letiště, zkontrolujte tedy název letiště a vydejte se správným směrem. Dále je potřeba zjistit (u větších letišť), z jakého terminálu budete odlétat. Čas pro orientaci na letišti může být individuální a závislý od zkušeností cestovatele. Všeobecně bych doporučoval být na letišti  2 hodiny před plánovaným časem odletu, máme–li zavazadlo k odbavení. Máme–li jen kabinové zavazadlo, postačí být na letišti hodinu předem.

 

 

Odbavené zavazadlo (checked baggage)

 checked

 

Zavazadla lze odbavit u check–inu dané letecké společnosti. Bude–li naše trasa s přestupem je potřeba se u přepážky informovat, zda–li  bude zavazadlo k vyzvednutí až v cílové destinaci (drtivá většina případů). Je zde však i možnost, že si budete muset v místě mezipřistání zavazadla vyzvednout a znovu odbavit do cílové destinace. U check–inu by Vás o takovém kroku měli informovat.

 

U nízkonákladových dopravců jako je například Ryanair, WizzAir, EasyJet atd. je však 100% nutné odbavit si zavazadlo na každý let zvlášť – lety na sebe nenavazují!!!

 

U odbavených zavazadel je důležité znát a dodržet váhový limit, který je standardně mezi 15 až 32 kg za zavazadlo.  Příplatky bývají velice vysoké.

 

Kabinové – příruční zavazadlo

(cabin baggage, carry-on baggage, hand luggage)

Kabinové zavazadlo můžeme využít buď jako plnohodnotný nástroj pro přepravu věcí, nebo jen jako doplněk k již odbavenému zavazadlu. První variantu budeme využívat zejména při cestách po Evropě s nízkonákladovými společnostmi. Důležité je znát nejen podmínky velikosti a hmotnosti zavazadla, ale je třeba pomatovat na regulace a základní bezpečnostní pravidla, které musí zavazadlo splňovat.

Kabinová zavazadla zdarma (u vybraných nízkonákladových společností):

Ryanair: 55x40x20 cm do 10kg, plus malé zavazadlo 35x20x20 cm

WizzAir: 42x32x25 cm, bez omezení váhového limitu

EasyJet: 56x45x25 cm, bez omezení váhového limitu

 

taille-valise-cabine

 

Do rozměrů je potřeba započítat kolečka, madla a jiné součásti zavazadla. Doporučuji výše zmíněné regule striktně dodržovat.

 

TIP: Máte–li jen kabinové zavazadlo a udělaný online check – in s vytištěnou letenkou (nebo na svém mobilním zařízení) zamiřte rovnou k bezpečnostní kontrole (security check) a následně k odletové bráně (gate).

 

Tekutiny v příručním zavazadle

 

Jakýkoliv produkt tvářící se jako tekutý: deodoranty, pasty, gely, parfémy, krémy, holící pasty atp. musí být v množství menším než 100 ml. Důležité však není množství jako takové, jako obal daného produktu, na kterém nesmí být uvedeno přes 100 ml. (například koupím–li si na dovolené opalovací krém 200 ml a vypotřebuji ho jen polovinu, nesmí být v příručním zavazadle, leda by jste ho přelili do nádoby o obsahu 100 ml a méně). Všechny nádoby by měly být umístěny do jednoho plastikového sáčku (k dostání na letišti) a jejich obsah nesmí přesahovat 1000 ml na osobu –  viz obrázek.

Tyto podmínky se nevztahují na tekutiny a potraviny zakoupené za bezpečnostní kontrolou.

 

tekut

Nádoby do 100 ml uložené v průhledném pytlíku. Maximální obsah 1 l.

 

 

Zakázané a sporné předměty v kabinovém zavazadle

 

Mezi neoddiskutovatelně zakázané věci patří chemikálie, výbušniny, pyrotechnika, kladiva, kleště, plynové bomby, zbraně munice, sirky, velké nože atp. Naopak obecně by  mělo být možné vzít si do letadla nůž s délkou čepele do 6 cm a s šířkou do 1,3 cm (viz obrázek), nůžky s délkou hrany do 6 cm, pinzety, lžičky, deštník atd. Jídlo je po Schengenu a EU  tolerováno, lety mimo Evropu, zejména USA neumožňují převážet potraviny (budou Vám vyndány i z odbaveného zavazadla). Mně nebylo umožněno například vzít si banán na palubu letadla v Mexiku atd.

Je potřeba brát v potaz, že ne u všech předmětů jsou hranice pevně dané a rozhoduje o nich pracovník přímo na letišti, takže vždy to bude trošku hazard a co projde v Mnichově, nemusí projít v Londýně. Všeobecně u sporných předmětů (nemáte–li možnost odbaveného zavazadla) dobře zvažte co opravdu potřebujete, co je nezbytné a jestli neexistuje cenově dostupná varianta, která by se případně dala dokoupit na místě určení.

nuz

Nože, které rozměrově teoreticky splňují podmínky pro zabalení do kabinového zavazadla.

  2Komentáře

 1. Věra Jačová   •  

  Prosím o zprávu ,na který terminál v Praze přilétá Raynair z Londýna.Děkuji Jačová

  • Standa   •     Author

   Dobrý den, omlouvám se za zpoždění v odpovědi. Lety z Londýna přilétají na Terminál 1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *