Průvodce spaním na letišti

slep1

Uvízli jste z nějakého důvodu přes noc na letišti? Máte dlouhé mezipřistání? Chcete ušetřit za hotel přespáním na letišti?

 

Celá kapitola spaní na letišti může někomu připadat dosti laciná, nebo pod jeho úroveň. Primární myšlenka je samozřejmě ušetřit peníze. Připravený a správně informovaný by měl být však každý cestující v letecké dopravě, jelikož zrušení letů, sněhové bouře, výbuchy sopek a mnoho dalších eventualit vás může na letišti doslova „uvěznit“. Často na stránkách zveřejňuji cenově výhodné letenky a výborná cena bývá často vykoupena nižší pohodlností. Typickým příkladem jsou letenky s dlouhým mezipřistáním v nočních hodinách (případně kombinace nízko nákladových společností s příletem ve večerních hodinách a odletem brzy ráno). V tomto průvodci se dozvíte jak nejpohodlněji, ať už plánovaně, nebo neplánované dobrodružství přečkat.

informujte se předem

Snažte se zjistit co nejvíce informací předem na oficiálních stránkách letiště. Informujte se jestli se uzavírá letiště na noc, jestli je zde odpočinková místnost, sprcha atp. Nezapomeňte na to, že letiště není hotel, proto nemusíte být vítaní ze strany letištního personálu. V případě dotazů mějte vždy připravenou letenku a historku o tom, že jste nocování neplánovali, ale nic jiného vám nezbylo.

TIP: Ke spánku bývají často přívětivější příletové, než odletové haly. Po příletu se většinou lidé snaží co nejrychleji dostat z letiště ven, naopak u odletu podobně jako vy mnoho lidí bude na svůj spoj teprve čekat.

buďte správně vybavení

K co možná nejpohodlnějšímu a nejplnohodnotnějšímu spánku na letišti je potřeba několik věcí. V ideálním případě spacák a karimatka. Dobře však poslouží i deka a nafukovací polštář, který nezabere moc místa v zavazadle. Dále maska na oči, špunty do uší (nebo sluchátka), dostatek jídla a pití, zařízení s možností alarmu v případě brzkého letu. Nezapomeňte ani na možnost poměrně nízkých teplot v některých klimatizovaných terminálech a vybavte se dostatečnou vrstvu oblečení.

přijďte včas a vyberte správné místo

Nejvhodnějších míst samozřejmě není neomezeně, proto je důležité strategicky vybrat to nejlepší. V potaz by neměla připadat jen samotná pohodlnost sedaček, ale i správná teplota, hladina hluku, vzdálenost od WC a občerstvení, frekventovanost gateu (zjistíte podle informačních cedulí). Všeobecně klidnější místa bývají prostory za pasovou kontrolou.

TIP2: Nakupte si jídlo do zásoby mimo letiště. Nejen, že ušetříte, ale především na menších letištích stánky s občerstvením na noc zavírají a automaty nemusí znamenat plnohodnotnou alternativu (mějte dostatek mincí).

buďte v bezpečí a dávejte pozor na svá zavazadla

Pro případ nouze si vždy zjistěte, kde se na letišti nachází ostraha a ideálně najděte místo dobře viditelné kamerovým systémem. Většina letišť nabízí možnost úschovy zavazadel, což rozhodně stojí za zvážení. Pokud takovou možnost mít nebudete snažte se minimalizovat možnosti pro případné zloděje. Zavazadlo si zamkněte a použijte jako polštář, případně ho umístěte zipovou částí směrem k zemi, nebo stěně. Pokud by vám to bylo nepříjemné můžete uvázat zavazadlo k jedné z končetin a případný pohyb vás vzbudí.

mějte záložní plán

Plnohodnotně se spoléhat jen na jedno řešení není většinou ta správná cesta. Rozhodně tedy buďte informovaní o možnostech dopravy z letiště do města a kde je nejbližší/nejlevnější hotel (některé hotely jsou přímo na letištích). K tomuto účelu mějte dostatečný finanční obnos, případně kreditní kartu, kterou by bylo možné v nejhorším případě použít a nečekané náklady zaplatit.

TIP 3: Přečtěte si jak ušetřit na letenkách, nebo jak vymáhat kompenzaci až 600€ v případě zpoždění letadla.

top 10 nejlepších a nejhorších letišť na spaní ve světě

let3