První krok

obr1

 

Před odjezdem do zahraničí je potřeba v zájmu prevence před zbytečnými komplikacemi učinit několik kroků. Primárně je důležité ověřit dobu platnosti Vašeho cestovního dokladu – pasu (doporučuji vyhotovit si kopii ).

Ve většině států, kde platí pro naše občany vízová povinnost, nebo kde procházejí vstupní hraniční kontrolou je požadováno, aby doba platnosti pasu přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Do těchto zemí nelze cestovat s pasy bez nosičů dat s biometrickými údaji. Tyto předpoklady nemusí být naplněny při cestování uvnitř EU, kde je pro občany ČR postačující platný pas, nebo občanský průkaz. Informace o konkrétních podmínkách do jednotlivých států světa najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Při cestě do exotických a nestabilních destinací je nasnadě také navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky, rubriku cestujeme , kde lze prověřit aktuální doporučení, bezpečnost a varování pro danou lokalitu. Při vstupu do nestabilních částí světa a to jak z hlediska politického, tak i přírodního bych doporučoval registrovat se v systému DROZD . Tento systém slouží k operativní pomoci občanům ČR při událostech mimořádného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *